Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
Kompozycja w filmie oznacza układ elementów widocznych w kadrze. Udana kompozycja to taka, gdzie elementy te tworzą spójną, harmonijną całość, dzięki czemu film jest przyjemny w odbiorze i wygląda profesjonalnie. Dzisiaj przedstawię podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym zaczniesz tworzyć bardziej przemyślane i przede wszystkim dużo ciekawsze filmy.
Trójpodział kadru
Złotą zasadą kompozycji jest trójpodział kadru. Polega na ustawieniu dwóch niewidocznych pionowych i dwóch poziomych linii co 1/3 szerokości i wysokości kadru. Punkty przecięcia to miejsca, które nasz wzrok odbiera za najbardziej istotne – to właśnie tam powinniśmy umieszczać obiekty, które w danym ujęciu odgrywają najważniejszą rolę.

Każdy aparat pozwala na włączenie trójpodziału – warto zawsze korzystać z tego udogodnienia. Przy filmowaniu krajobrazów należy umieścić horyzont na wysokości 1/3 lub 2/3 kadru, a nie w połowie.
Kompozycja symetryczna

Kolejna zasada kompozycji wykorzystuje symetrię w celu stworzenia przyjemnej dla oka, zrównoważonej sceny. Wówczas obiekt najważniejszy jest w centrum, a lewa i prawa część ekranu imitują odbicie lustrzane. Przykładem takich ujęć może być most otoczony drzewami czy pusta ulica z zaparkowanymi po obu stronach samochodami.
Linie wiodące
Do uzyskania ciekawej kompozycji możesz też wykorzystać linie wiodące, które w naturalny sposób kierują nasz wzrok w głąb kadru. Taki zabieg pozwala uzyskać dużą głębię naszego kadru.

Skoro jesteśmy przy głębi, to staraj się tworzyć kompozycje, w których wyraźnie widać pierwszy plan i tło. Taki obraz jest dużo ciekawszy i nie wygląda płasko. Możesz też dodać rozmyty przedplan, by uzyskać filmowy wygląd kadru i jeszcze bardziej podkreślić jego głębię.
Błędy w kompozycji filmu
Częstym błędem przy kompozycji jest ucinanie czubka głowy lub ustawianie twarzy zbyt blisko krawędzi kadru, co daje nieprzyjemny, drażniący oko efekt. Drugim najczęstszym błędem jest krzywy horyzont – staraj się tego wystrzegać, szczególnie jeśli nie korzystasz z gimbala lub steadicamu, który zadba o utrzymanie aparatu w poziomie za ciebie.
Zwracanie uwagi na kompozycję kolosalnie podniesie profesjonalizm twoich filmów, dzięki czemu dotrzesz do bardziej wymagających klientów i zdobędziesz lepiej płatne zlecenia. Zanim wciśniesz przycisk nagrywania, poświęć choć kilka sekund, by zastanowić się, jak wybrać najciekawszy kadr w scenerii, w której się znajdujesz.
Znajomość zasad kompozycji całkowicie odmieni sposób, w jaki patrzysz na filmy. Teraz idąc do kina, zaczniesz analizować, dlaczego twórca zastosował w danym momencie taką, a nie inną kompozycję. Analizuj obraz filmowy, bo może cię to zainspirować do niebanalnych kompozycji, które wykorzystasz w swoich filmach.

Łamanie zasad kompozycji
Nie traktuj też tych zasad jako czegoś, czego nigdy nie możesz złamać, szczególnie gdy zajmujesz się filmowaniem reportaży, gdzie nie masz wpływu na przebieg wydarzeń i nie możesz zaplanować idealnej kompozycji. Porada na koniec – aby uzyskać najbardziej naturalne ujęcia ludzi, staraj się filmować osoby, trzymając aparat na wysokości ich oczu. Jeśli nagrasz twarz człowieka z dołu, uzyskasz nienaturalną, żabią perspektywę, z której dana osoba nie będzie prezentować się zbyt dobrze.
gdzie Ty byles przez caly ten czas… 😉 Mega pomocne twoje artykuly – wlasnie tego szukałem!
[…] Zwróć uwagę na kompozycję ujęcia. (Zasady kompozycji kadru filmowego https://blog.cyfrowe.pl/kompozycja-kadru-filmowego-zasady-ktore-trzeba-znac/ lub https://zostanfilmowcem.pl/zasady-kompozycji-w-filmie/) […]