Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
W jakiej rozdzielczości nagrywać filmy ślubne? 4K czy FULL HD – co się bardziej opłaca?
- 12 kwietnia 2020
- Posted by: Marcin Zając
- Kategoria: Filmowanie ślubów
W jakiej rozdzielczości nagrywać filmy ślubne? Czy inwestycja w aparat do filmowania w 4k jest niezbędna, czy może wystarczy Full HD?
4K a FULL HD – różnica i wymiary
Prawda jest taka, że przeciętny odbiorca nie dostrzega różnicy między Full HD (1920 x 1080 px) a 4k (3840 x 2160 px). Wiele osób nie ma nawet monitora czy telewizora, który pozwalałby na wyświetlanie obrazu w tak dużej rozdzielczości. Uważam więc, że na dzień dzisiejszy oddawanie filmu w Full HD jest w zupełności wystarczające, jeśli specjalizujesz się w branży weselnej. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku spotów reklamowych i filmów korporacyjnych, ponieważ tam standardy jakości obrazu są trochę wyższe i rzeczywiście inwestycja w sprzęt nagrywający w 4k jest w pełni uzasadniona.
Filmowanie w FULL HD – zalety
Podstawową przewagą, jaką daje filmowanie w Full HD, jest możliwość rejestracji obrazu w nawet 120 klatkach na sekundę przy użyciu aparatu ze średniej półki cenowej. Chcąc uzyskać tak wysoki klatkaż w rozdzielczości 4k, musielibyśmy wydać mnóstwo pieniędzy na profesjonalną kamerę filmową. Jestem więc zdania, że efekt slow motion jaki możemy uzyskać w rozdzielczości Full HD, spowalniając obraz o 500% ma większą wartość artystyczną, niż piękny obraz w rozdzielczości 4k, który możemy spowolnić zaledwie o 25%.
Osobiście korzystam z 4k tylko przy filmowaniu przysięgi, aby zabezpieczyć się przed sytuacją, gdzie fotograf wejdzie w kadr. 4k daje mi wtedy możliwość kadrowania obrazu w taki sposób, by uciąć niechcianą postać.
Zdarza mi się również włączać nagrywanie w 4k podczas sesji plenerowej, jednak tylko po to, by w postprodukcji zmniejszyć ten obraz do rozdzielczości Full HD. W przypadku aparatów Sony zauważyłem bowiem, że obrazek w nagrany w 4k i pomniejszony w programie, wygląda dużo lepiej, niż nagrany od razu w Full HD. Główną przyczyną jest tutaj bitrate, który w rozdzielczości 4k wynosi 100 Megabitów na sekundę, a w Full HD już tylko 50 Mbp/s.
Sprzęt do filmowania w 4K
Oczywiście technologia cały czas się rozwija i za parę lat filmy w 4k będą standardem, tak jak dzisiaj Full HD. Jeśli już w tym momencie stać cię na profesjonalny, drogi sprzęt do filmowania w 4k, czemu nie – możesz wtedy proponować swoim klientom filmowanie w 4k za dodatkową opłatą. Jeśli jednak dopiero zaczynasz i nie chcesz wydać na sprzęt do filmowania więcej, niż to konieczne, to bez obaw – pracując z rozdzielczością Full HD wciąż będziesz mógł zdobywać kilkadziesiąt rocznie i jestem przekonany, że sytuacja ta nie zmieni się w ciągu najbliższych pięciu lat, a może nawet jeszcze dłużej zajmie nam powszechne przestawienie się na rozdzielczość 4k.
Pamiętaj też, że filmując wesela będziesz gromadził średnio 3-4 godziny surowego materiału z jednej imprezy. W moim przypadku pliki te w rozdzielczości Full HD ważą średnio 150 GB, więc jak możesz sobie łatwo wyobrazić, przy 4K waga takiej surówki byłaby dużo, dużo większa. Zakładając robienie 30-40 wesel rocznie, koszt zakupu dysków zewnętrznych i szybkich kart pamięci wygeneruje dodatkowe, niemałe wydatki związane z prowadzeniem firmy. Uważam, że na początku kariery zdecydowanie lepiej przeznaczyć te pieniądze na marketing i pozyskiwanie klientów, a kwestią wymiany sprzętu na lepszy zająć się w momencie, kiedy już na dobre zaczniesz zarabiać na filmowaniu i będziesz mieć zapewnione umowy z klientami na najbliższe dwa lata.
Kilka lat minęło, teraz sens ma tylko i wyłącznie 4K. To ma być pamiątka na lata, jakość musi być jak najwyższa.