Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
Skąd brać muzykę do filmów? 5 źródeł darmowej muzyki do video
- 24 kwietnia 2020
- Posted by: Marcin Zając
- Kategoria: Muzyka i dźwięk w filmie
Wielu z was ma problem ze znalezieniem dobrego podkładu muzycznego do filmu, szczególnie jeśli nie dysponujecie budżetem pozwalającym na zakup utworów z profesjonalnych banków muzyki. Specjalnie z myślą o was przygotowałem listę 5 legalnych źródeł, z których możecie pobrać bezpłatną muzykę do swoich filmów.
Film bez muzyki nie ma racji bytu. Jestem wręcz gotów zaryzykować stwierdzenie, że muzyka jest nawet ważniejsza, niż jakość obrazu. Nie raz przecież widzieliśmy, jak filmy niskiej jakości zdobywały popularność w mediach społecznościowych, bo kluczową rolę odgrywał w nich dźwięk. Z kolei ciężko jest mi przypomnieć sobie, by sukces odniósł jakikolwiek film, w którym widzimy piękne, zapierające dech w piersiach ujęcia, ale towarzyszy im kompletnie niedopasowana, kiepska muzyka czy przesterowane efekty dźwiękowe.
Szukając muzyki do filmu musimy być ostrożni, by nie naruszyć praw autorskich twórcy. Uważam, że każdy filmowiec powinien mieć w małym palcu nazwy najważniejszych licencji oraz wiedzieć, czy możemy w ramach konkretnej licencji użyć danego dzieła i na jakich zasadach. Jest to jednak dosyć obszerny temat, który omawiam dokładnie w innym artykule. Dzisiaj po prostu skupmy się na kilku legalnych źródłach, które powinny wystarczyć każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z produkcją video.
-
Darmowa muzyka z kanału Audio Library
Pierwszym i najbardziej rozbudowanym miejscem, z którego możemy pobierać muzykę, jest kanał Audio Library – Music for content creators. Na ten moment udostępnia ponad 1700 utworów, z których możesz korzystać pod warunkiem, że w opisie filmu dodasz credits, czyli notkę informującą o tym, kto jest autorem utworu i skąd został pobrany.
Możesz więc bezpłatnie korzystać z muzyki w swoich filmach, jednak nie możesz jej sprzedawać ani remixować bez zgody autora. Musisz też pobrać utwór przez link podany w opisie lub za pośrednictwem platformy www.audiolibrary.com.co – jeśli ściągniesz muzykę przez oprogramowanie, które konwertuje film z YouTube do formatu mp3, to będzie to niezgodne z polityką kanału i teoretycznie nie będziesz mieć prawa do korzystania z tego utworu. Zasady te obowiązują tylko, gdy wrzucasz swoje filmy na YouTube – jeśli chciałbyś użyć tej muzyki do projektów udostępnianych na innych platformach, musisz skontaktować się z twórcą i uzyskać od niego zgodę.
Baza posiada sporo utworów na wysokim poziomie i jest na bieżąco aktualizowana o nowe pozycje, więc warto subskrybować ten kanał, by mieć dostęp do nowych produkcji. Fajną funkcjonalnością jest też możliwość sortowania utworów według gatunku czy nastroju, co znacznie ułatwia znalezienie podkładu w takim klimacie, jaki nas interesuje.
Muzyka do vlogów
Podobny kanał, ale dedykowany stricte twórcom vlogów, nosi nazwę Vlog No Copyright Music, także jest godny uwagi. Na ten moment jest tam dostępnych ponad 700 utworów, z których możemy korzystać na takich samych zasadach, jak w przypadku pierwszej biblioteki.
-
Bezpłatna muzyka do filmów na FilmMusic.io
Drugie źródło darmowej muzyki to serwis filmmusic.io który udostępnia kilka tysięcy utworów, z których możemy korzystać w ramach licencji Creative Commons, czyli jeśli przy filmie załączymy notkę, kto jest autorem podkładu i do kogo należą prawa autorskie, to będzie to legalne wykorzystanie muzyki. Ta strona także pozwala sortować utwory według gatunków i tagów, ale zdecydowanie największą zaletą jest zakładka Artists, w której możemy bezpośrednio skontaktować się z twórcami konkretnych utworów. Jeślibyśmy chcieli zapytać o użycie muzyki na innych zasadach, niż pozwala na to licencja Creative Commons, to mamy możliwość wysłania wiadomości bezpośrednio do osoby posiadającej prawa autorskie do danego materiału.
-
FreePlayMusic.com – darmowe utwory do video
Kolejna naprawdę spora, bo obejmująca ponad 50 tysięcy utworów baza to FreePlayMusic.com. Wszystkie materiały sprzedawane są w formie licencji w zależności od tego, do jakiego celu wykorzystywany jest podkład, jednak jest dostępna opcja bezpłatnego użycia muzyki w przypadku, gdy jest to nasz prywatny użytek na platformie YouTube. Warunek jest taki, że musi to być video, które nie jest nastawione na czerpanie z niego zysków finansowych ani promocji firmy.
-
Bensound.com – utwory dla twórców video
Czwarte źródło bezpłatnej muzyki to Bensound.com. Wszystkie utwory, które są widoczne na stronie i mają czarny przycisk „Download” udostępniane są bezpłatnie i możemy je wykorzystać w swoich filmach, na stronie internetowej czy w prezentacjach multimedialnych, pod warunkiem że dodamy notkę o tym, kto jest autorem utworu i skąd został pobrany. Jest to jedna z nielicznych platform, które pozwalają na wykorzystanie muzyki poza serwisem YouTube.
-
Jak znaleźć darmowe utwory na SoundCloud?
Ostatnie miejsce, do którego możemy zajrzeć w poszukiwaniu muzyki do projektów filmowych, to SoundCloud. Aby znaleźć utwory udostępniane bezpłatnie przez twórców, musimy w wyszukiwarce wpisać jakieś hasło, np. „energetic music”, a następnie w panelu bocznym wybrać filtrowanie „do komercyjnego użycia”. Część utworów możemy pobrać za pośrednictwem przycisku Free Download, a linki do pobrania niektórych znajdziemy w opisie utworu razem z informacją, jaką notkę musimy zamieścić przy filmie i na jakich warunkach możemy korzystać z muzyki. Zasady te często nie są przedstawione zbyt przejrzyście, bo ustalają je sami autorzy muzyki, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z twórcą, zanim wykorzystasz jego piosenkę.
Jak więc widzisz, jest naprawdę sporo miejsc, z których możesz czerpać darmową muzykę do swoich filmów. Co jednak ze znanymi utworami, które słyszymy np. w radiu? Co zrobić, by zyskać zgodę na ich użycie w filmie? W tej kwestii świetną robotę robi YouTube, który współpracuje z wieloma wytwórniami na zasadzie partnerstwa i oferuje im zyski z reklam wyświetlanych przy filmach, które wykorzystują dane utwory. Oznacza to, że nie musimy osobiście występować o zgodę na użycie utworu – wystarczy, że wgramy nasz film na YouTube’a, a platforma automatycznie wykryje, jakiej piosenki użyliśmy i pojawi się komunikat o roszczeniu dotyczącym praw autorskich. Od tego momentu zostaniemy pozbawieni możliwości zarabiania na filmie, ale będzie on mógł być dalej wyświetlany z wybranym przez nas podkładem muzycznym i nie zostanie zablokowany. Nie wszystkie utwory są dostępne na tej zasadzie, dlatego przed użyciem piosenki sprawdź zakładkę Music Policies, by sprawdzić czy możesz użyć wybranego utworu w swoim filmie.
Wiem, że znalezienie dobrej muzyki to problem, z którym boryka się większość początkujących filmowców, dlatego mam nadzieję, że ten film pomoże wielu osobom w rozpoczęciu nowych projektów video, które dotąd odkładali właśnie ze względu na brak odpowiedniego podkładu. Jeśli przygotowana przeze mnie lista okaże się dla ciebie przydatna, będę wdzięczny, jak zdecydujesz się zasubskrybować mój kanał o filmowaniu na YouTube – postaram się odwdzięczyć w przyszłości innymi równie przydatnymi materiałami.