Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
Dlaczego aparat po 30 min przestaje nagrywać? Limit nagrywania w kamerach
- 29 marca 2022
- Posted by: Marcin Zając
- Kategoria: Obsługa aparatu
Jeśli próbowałeś nagrywać aparatem dłuższe filmy, to zapewne zauważyłeś, że limit czasu nagrywania video aparatem wynosi 30 minut – a jeśli mam być bardziej precyzyjny, to 29 minut 59 sekund. Po tym czasie nagrywanie obrazu zostaje wyłączone i konieczne jest ponowne wciśnięcie przycisku nagrywania.
Dlaczego aparat po 30 min przestaje nagrywać?
Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to że za limitem nagrywania w aparatach stoją zapewne jakieś ograniczenia technologiczne, których producenci nie są w stanie przeskoczyć. Z drugiej strony to bez sensu – żyjemy w czasach, gdzie ludzkość jest w stanie latać w kosmos czy przeszczepiać serce, więc jeśli stworzenie aparatu, który jest w stanie nagrywać dłużej niż 30 min, stanowi problem nie do rozwiązania, to chyba nie wróży to dobrze przyszłości naszego gatunku.
Gdy nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o… pieniądze. Nie inaczej jest w tym przypadku, bo za fakt, że przy nagrywaniu długich filmów musisz pamiętać, by po 30 minutach ponownie włączyć nagrywanie, możesz podziękować politykom, a dokładniej Światowej Organizacji Handlu. To właśnie za sprawą tego podmiotu w Unii Europejskiej mamy prawo, które określa, że jeśli urządzenie daje możliwość nagrywania przez czas dłuższy, niż 30 minut, to nie jest już określane mianem aparatu, lecz kamery i musi zostać objęte podatkiem w wysokości 5,4%. Aby tego uniknąć, producenci tacy jak Sony, Canon czy Panasonic w większości aparatów wprowadzają limit nagrywania, by uniknąć ponoszenia dodatkowych opłat celnych.
Jak wyłączyć limit nagrywania w aparacie?
Zanim wejdziesz w menu swojego aparatu i spędzisz kilkanaście minut na poszukiwaniu opcji wyłączenia limitu nagrywania, to pozwól że oszczędzę ci trudu – nie znajdziesz takiej funkcji.
Jest natomiast kilka sposobów na to, jak obejść to ograniczenie.
-
Kup aparat bez limitu nagrywania
Jeśli projekty, które filmujesz, będą wymagać długiego, ciągłego nagrywania i nie będziesz miał możliwości zrobienia przerwy na ponowne włączenie nagrywania, to warto już na etapie wyboru aparatu do filmowania wziąć to pod uwagę i zdecydować się na aparat bez limitu nagrywania – np. Lumix GH5, Sony A6400 czy A7SIII. Listę popularnych aparatów wraz z informacją o tym, czy mają limit nagrywania, znajdziesz na stronie www.recordinglimits.com
-
Użyj rekordera dyskowego do nagrywania bez limitu czasowego
Możesz też wykorzystać zewnętrzny rejestrator, czy rekorder dyskowy, taki jak Atomos Ninja. W wielkim skrócie, wtedy za rejestrację obrazu odpowiedzialny jest rejestrator, który przechwytuje obraz z aparatu. Dzięki temu jesteś w stanie nagrywać bez ograniczeń czasowych, a co więcej – uniknąć problemów z przegrzewaniem aparatu, nagrywać obraz w 10 bitach i uniknąć kompresji jaka wiąże się z nagrywaniem w formacie XAVS i zyskać jeszcze parę innych przydatnych funkcjonalności, jakie daje korzystanie z rekordera dyskowego.
-
Zainstaluj Magic Lantern – hack oprogramowania
Trzeci sposób to hack oprogramowania. Klasycznym przykładem jest tutaj Magic Lantern, który pozwala na hack Canona i wyeliminowanie limitu nagrywania. Do innych systemów też są takie rozwiązania, które można znaleźć na stronach typu Personal-View.com czy NikonHacker.com. Pamiętaj jednak, że hackowanie oprogramowania aparatu jest jednoznaczne z utratą gwarancji.