Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
Przyznam szczerze, że gdy ja stawałem przed koniecznością zakupu pierwszego komputera do montażu video, to nie miałem pojęcia, czego szukać i jakie parametry są ważne. Podejrzewam, że wielu początkujących filmowców boryka się z tymi samymi rozterkami, dlatego omówię krok po kroku poszczególne podzespoły komputera istotne przy edycji filmów oraz powiem, jakie minimalne parametry wybrałbym osobiście.
Na początku przyznaję się bez bicia, że nie jestem komputerowym geekiem i nie spędzam wolnego czasu, porównując wydajność procesorów i kart graficznych. Wszystkie wskazówki, którymi podzielę się w tym filmie, wynikają z mojego doświadczenia – jeśli znasz lepszy patent na niektóre rozwiązania, podziel się swoim zdaniem w komentarzu.
Minimalna pamięć RAM do montażu filmów
Zacznę od pamięci RAM, która odpowiada za zadania wykonywane w bieżącym momencie. Jeśli więc jednocześnie słuchasz muzyki, korzystasz z internetu, pobierasz pliki i montujesz film, to zadania te obciążają pamięć RAM. Im wyższa pamięć RAM, tym lepiej poradzi ona sobie z obsługą wielu zadań jednocześnie, np. przy pracy w Premiere Pro i After Effects jednocześnie, a także zapewni płynne odtwarzanie podglądu filmu. Oprócz wielkości pamięci RAM określamy też jej prędkość – pamięci DDR4 są szybsze niż DDR3, jednak pod kątem montażu video te drugie też radzą sobie całkiem nieźle. Osobiście wybrałbym minimum 16 GB RAM, a najlepiej 32 GB, szczególnie jeśli planujesz robić złożone montaże, stosować LUT’y i obrabiać materiał w 4k. Przy prostych projektach w FULL HD nawet 8GB RAM daje radę, ale lepiej w tym przypadku mieć większy zapas możliwości.
Jaki procesor do edycji video?
Kolejna istotna sprawa to procesor, który jest niemniej ważny, bo wiele programów korzysta tylko z procesora, marginalizując korzystanie z zasobów karty graficznej. Liderem jeśli chodzi o producentów jest Intel, chociaż tańsze procesory AMD Ryzen zaczynają dorównywać produktom Intela. Przy wyborze procesora zwróć uwagę na ilość rdzeni – większa ilość rdzeni przyspiesza wykonywanie zadań, szczególnie przy wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Wybierając procesor z myślą o obróbce video patrzyłbym co najmniej na Intel i5 z min. 4 dzeniami, a najlepiej i7.
Karta graficzna do montażu video
Następna rzecz do sprawdzenia to karta graficzna. Ale zaraz, przed chwilą powiedziałem, że w dużej mierze wykonywanie zadań związanych z obróbką video bierze na siebie procesor – po co w takim razie zawracać sobie głowę kartą graficzną? Otóż pomyśl o niej jako o pomocniku, który zajmuje się wyłącznie zadaniami graficznymi. Jeśli procesor obciążony jest np. systemem, przeglądarką, zgrywaniem materiału i edycją video, to wtedy karta graficzna przejmuje na siebie edycję video, zapewniając wykonanie tego zadania w szybszy i bardziej wydajny sposób. Karty graficzne dzielimy na zintegrowane, czyli te które współdzielą pamięć RAM i których powinniśmy unikać oraz karty dedykowane, które wyposażone są w swoją własną pamięć RAM. Minimalne wymagania według mnie to nVidia 1050 2GB RAM, a lepiej jeśli będzie to 1060 4GB RAM lub wyżej.
Do czwórki najważniejszych podzespołów musimy jeszcze dodać dysk twardy, który odpowiada za przechowywanie wszystkich plików oraz systemu operacyjnego. Tutaj przede wszystkim wyróżnimy dyski SSD, dużo szybsze, ale też droższe od dysków HDD. Jeśli myślisz o montażu video, zdecydowanie powinieneś się zdecydować na dwa dyski – jeden SSD, minimum 128GB, na którym zainstalujesz system operacyjny i aplikację do obróbki video i drugi dysk HDD, minimum 1 TB, do przechowywania materiału filmowego.
Jaki komputer do montowania filmów?
Są to najważniejsze rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, by komputer umożliwiał bezproblemową, płynną pracę przy edycji video. Zwróć też uwagę, czy komputer posiada min. 2, a najlepiej 3 porty USB 3.0, które pozwalają na szybsze przesyłanie danych, niż USB 2.0. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu na zgrywaniu surowego materiału i robieniu kopii zapasowych.
Mam nadzieję, że nieco ułatwiłem ci zadanie i wybierzesz komputer do edycji video, z którego będziesz w stu procentach zadowolony. Zostaw subskrypcję, jeśli chcesz mieć dostęp do przydatnych tutoriali związanych z montażem filmów.
Ma ktoś namiary na gotowy zestaw poleasingowy.
Amatorsko nie chcę inwestować w nowy sprzęt.
Jak byś coś znalazł daj znać też.jestem zainteresowany
ja polecam części od goodram