Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
Jak zapobiec przegrzewaniu się aparatów Sony?
- 1 maja 2020
- Posted by: Marcin Zając
- Kategoria: Porady
Aparaty wykorzystywane do filmowania mogą się przegrzewać, ponieważ nie są przystosowane do nagrywania długich, ciągłych klipów w taki sposób, jak profesjonalne kamery. W momencie, gdy rejestrujesz materiał filmowy przez długi okres czasu bez przerwy lub wykonujesz serie zdjęć, temperatura wewnątrz aparatu wzrasta. Gdy osiągnie zbyt wysoki poziom, na ekranie aparatu pojawi się ikona ostrzegająca o przegrzewaniu się urządzenia, a gdy temperatura wzrośnie na tyle, że stanie się niebezpieczna dla układów elektrycznych, aparat automatycznie się wyłączy, by zapobiec jego uszkodzeniu. W takim momencie powinieneś odłożyć aparat na kilka-kilkanaście minut, by się ochłodził i mógł dalej działać w bezpieczny sposób.
Przegrzanie się aparatu Sony A6000, A6300 – przyczyny
Trzy główne przyczyny przegrzewania się aparatu, to:
- bateria, która generuje najwięcej ciepła,
- ekran LCD, który również emituje ciepło oraz stanowi warstwę zatrzymującą ciepło i utrudniającą chłodzenie tylnej części aparatu,
- karta pamięci o zbyt niskiej prędkości zapisu.
Czynniki, które sprzyjają przegrzewaniu aparatu, to m.in. wysoka temperatura otoczenia, filmowanie w pełnym słońcu czy korzystanie z systemu SteadyShot odpowiadającego za stabilizację obiektywu. Temperatura wewnątrz aparatu będzie też szybciej wzrastać, gdy będziesz korzystać z automatycznych ustawień ekspozycji i autofocusa. Dużo szybciej pojawi się problem przegrzewania przy nagrywaniu w rozdzielczości 4k, niż w Full HD. Zwiększenie klatkażu z 24 do 120 klatek na sekundę również znacząco wpłynie na wzrost temperatury w aparacie.
Rozwiązanie problemu z przegrzewaniem się aparatów Sony A6400, A6500
Jak zapobiec przegrzewaniu się aparatu? Głównym źródłem ciepła w aparacie jest bateria. Aby ograniczyć ryzyko przegrzania, powinieneś korzystać z zewnętrznego źródła energii, np. powerbanku – wówczas akumulator nie ma bezpośredniego kontaktu z elementami wewnętrznymi aparatu, dzięki czemu urządzenie będzie w stanie nagrywać filmy przez znacznie dłuższy okres czasu. Dobre efekty daje też stosowanie tzw. dummy batteries, czyli adapterów zasilania, które imitują działanie zwykłych akumulatorów, ale zasilane są bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Jeśli musisz korzystać ze zwykłych baterii, to zadbaj o jak najczęstszą ich wymianę na nowe, nienagrzane akumulatory.
Drugi sposób unikania przegrzania aparatu to stosowanie szybkich kart pamięci. Gdy zastosujesz kartę pamięci o klasie UHS-III, dla której prędkość zapisu wynosi do 312 MB/s, to temperatura aparatu nie będzie wzrastać tak szybko, jak przy karcie pamięci o klasie UHS-I, gdzie maksymalna prędkość zapisu wynosi już tylko 104 MB/s. Warto też pracować na pustych, sformatowanych kartach pamięci, które nie obciążają urządzenia koniecznością ładowania miniatur i podglądu plików znajdujących się na karcie pamięci.
W momentach, w których nie nagrywasz filmu, wyłączaj aparat by ograniczyć wzrost temperatury. Jeśli możesz, wyłącz też SteadyShot gdy filmujesz ujęcia ze statywu i nie potrzebujesz dodatkowej stabilizacji obiektywu. Podczas filmowania w plenerze rozłóż parasol zamontowany na statywie, który ochroni aparat przed słońcem, a w przerwach od nagrywania schowaj urządzenie do plecaka lub okryj białym materiałem odbijającym światło.
Kolejnym sposobem w walce z przegrzewaniem aparatu jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Do tego celu możesz wykorzystać klatkę SmallRig, która zwiększy powierzchnię, po jakiej rozprowadzane jest ciepło i tym samym realnie wpłynie na wydłużenie czasu nagrywania bez komunikatu o przegrzaniu. Poza tym klatka umożliwi ci zamocowanie ekranu poglądowego, mikrofonu, lampy i innych akcesoriów przydatnych w pracy filmowca.
Wreszcie ostatnie środki zapobiegające przegrzewaniu, swoją drogą najprostsze ze wszystkich które dotychczas wymieniłem, to otwarcie plastikowe drzwiczek przytrzymujących akumulator oraz odchylenie ekranu LCD, by zapewnić dopływ chłodnego powietrza z zewnątrz.
Sposób na wysoką temperaturę aparatu Sony A7 III
Zastosowanie tych metod znacząco podniesie maksymalny czas nagrywania aparatem w 4k. W niektórych warunkach, np. w zamkniętym, dusznym pomieszczeniu, to jednak może nadal okazać się niewystarczające. Wówczas jedynym wyjściem z sytuacji jest zakup zewnętrznego rekordera, np. Atomos Shogun Inferno. Tym sposobem zyskasz praktycznie nieograniczone możliwości w rejestracji ciągłego filmu. Wiąże się to jednak ze sporą inwestycją, bo rejestrator kosztuje około 5 tys. zł, dlatego to raczej rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy zarabiają na filmowaniu wielogodzinnych konferencji czy eventów.
Podsumowując, jeśli nie chcesz więcej widzieć na oczy komunikatu o przegrzaniu aparatu:
- zasilaj aparat powerbankiem lub wykorzystaj dummy batteries,
- odchyl ekran LCD i otwórz drzwiczki na baterię,
- nagrywaj w Full HD zamiast w 4k, gdy to możliwe,
- korzystaj z szybkich kart pamięci i formatuj je regularnie,
- wyłącz SteadyShot, jeśli nie potrzebujesz stabilizacji obiektywu,
- filmuj na manualnych ustawieniach i manualnym focusie,
- unikaj wystawiania aparatu na pełne słońce,
- załóż klatkę SmallRig,
- nagrywaj w 24 klatkach na sekundę,
- zainwestuj w zewnętrzny rekorder.