Blog o Filmowaniu i Produkcji Video
Jak ustawić lampy studyjne do video? Techniki oświetlenia filmów YouTube
- 18 lutego 2022
- Posted by: Marcin Zając
- Kategoria: Oświetlenie
Dobre oświetlenie i wiedza, jak ustawić lampy studyjne do video, to podstawa, jeśli chcesz nagrywać profesjonalne, ładnie wyglądające filmy na YouTube. W tym artykule pokażę ci, że nie wystarczy duża ilość światła, by nagrać video wysokiej jakości. Nauczysz się, jak nagrywać filmy przy świetle dziennym, jak z lampą typu ring, jaką różnicę w wyglądzie obrazu daje praca z jednym, dwoma lub trzema źródłami światła (oświetlenie trzypunktowe) oraz podpowiem ci, jak wykorzystać kolorowe światło RGB do stworzenia typowo youtube’owego kadru.
Poprawne ustawienie światła do filmu to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób na poprawę jakości video – zastanów się, czy potrzebujesz kupować nowy aparat za 20 tys. zl, czy może wystarczy, że skupisz się na poprawie techniki oświetlenia planu filmowego i zakupie lamp, dzięki którym zarejestrujesz obraz dużo wyższej jakości, niż przy świetle zastanym?
Technika oświetlenia trzypunktowego
Zacznę od pokazania ci, w jaki sposób ja ustawiam światło do swoich filmów, czyli co robię krok po kroku, by uzyskać efekt, który widzisz, oglądając filmy na moim kanale YouTube. Stosuję trzypunktową metodę oświetlenia, która zakłada użycie trzech źródeł światła: światła kluczowego, zwanego tez rysującym (key light), światła wypełniającego (fill light) oraz światła kontrowego (rim light).
-
Światło kluczowe
Pierwszym krokiem jest włączenie światła kluczowego, które ustawiam pod kątem 45 stopni tak blisko twarzy, jak to możliwe, ale by lampa nie wchodziła w kadr. Im bliżej twarzy ustawisz softbox, tym miększe światło będzie cię oświetlać i tym ładniejszy efekt uzyskasz. Pamiętaj, by ustawić lampę nieco ponad poziomem twoich oczu i skierować ją lekko w dół – tym sposobem uzyskasz efekt odbłysku w oku, który wyróżnia profesjonalne filmy.
-
Światło wypełniające
Drugi krok to ustawienie światła wypełniającego po drugiej stronie twarzy, też pod kątem 45 stopni. Ważne, by natężenie tego światła było mniejsze, niż światła kluczowego. Nie chcesz uzyskać takiej samej jasności po obu stronach, bo wtedy twoja twarz będzie płaska i pozbawiona głębi. Chcesz natomiast nieco rozjaśnić cienie, by kontrast pomiędzy lewą a prawą stroną twarzy nie był zbyt mocny. Rozjaśniam więc lampę do momentu, w którym wydaje mi się, że oba źródła światła są mniej więcej tak samo intensywne, a następnie lekko przygaszam światło wypełniające, by po jednej stronie twarzy pojawił się delikatny, ale nie zbyt wyrazisty cień.
-
Światło kontrowe
Trzeci krok to dodanie do tej układanki światła kontrowego, które umieszczamy za sobą, skierowane z góry na tylną częśc naszej głowy. W ten sposób na włosach i ramionach pojawi się światło, które jakby zarysuje kontur naszej postaci i ładnie odseparuje nas od tła. Warto tutaj zastosować światło o cieplejszej temperaturze, które urozmaici kolorystykę kadru.
Jak ustawić światło do filmu na YouTube?
Kiedy już prawidłowo oświetlisz siebie, możesz zająć się podrasowaniem tła. Jeśli chcesz uzyskać typowo youtube’owy czy gamingowy look, to świetnie sprawdzi się lampa RGB rzucająca światło na ścianę. Możesz też dodać bardziej subtelne elementy świetlne, jak włączenie małej lampki biurowej, lightboxa czy wykorzystanie ambilight w telewizorze lub po prostu ekranu monitora.
No i w ten sposób odkryłem przed tobą tajemnicę mojego setupu do nagrywania. Zanim jednak wykorzystasz tę wiedzę w praktyce, mam dla ciebie kilka dodatkowych porad, które ułatwią ci ustawienie światła do filmu i pozwolą zrobić to na wyższym poziomie.
Oświetlenie filmu z użyciem jednej lampy
Przede wszystkim, to nie jest jedyna właściwa droga. Nie musisz od razu inwestować w trzy lampy, które pozwolą ci zastosować oświetlenie trzypunktowe. Możesz po prostu zacząć od jednej lampy, bo już to sprawi, że jakość twoich filmów pójdzie w górę, a w miarę rozwoju zaczniesz dokupywać kolejne źródła światła i systematycznie będziesz wznosić swoją technikę oświetleniową na wyższy poziom.
Jeśli masz tylko jedną lampę do dyspozycji – umieść ją na wprost siebie lub pod delikatnym kątem, ale nie pod kątem 45 stopni, jak w przypadku oświetlenie trzypunktowego, bo wówczas pojawi się ostry cień po drugiej stronie twojej twarzy. Możesz też nieco oszukać rzeczywistość i spróbować odbić światło z jednej lampy za pomocą blendy lub białej ściany, tak by doświetliło drugą część twojej twarzy. Jest to ekonomiczny sposób na uzyskanie efektu zbliżonego do zastosowania dwóch różnych lamp.
Lampa pierścieniowa do filmowania
Ciekawym wyborem, jeśli dysponujesz budżetem na tylko jedną lampę, jest też ring ledowy (inaczej lampa pierścieniowa), który popularny jest wśród youtuber’ów ze względu na prostotę używania i możliwość uzyskania niestandardowego odbłysku na źrenicach – ja koniec końców preferuję bardziej naturalny odbłysk, jaki uzyskamy za pomocą dwóch softboxów, ale dużo twórców korzysta z ringa, umieszczając lampę na wprost swojej twarzy, montując ją bezpośrednio na aparacie lub umieszczając smartfon w środku ringa.
Jak nagrywać filmy przy świetle dziennym?
Jeśli nie dysponujesz jeszcze żadnych oświetleniem ciągłym, wykorzystaj światło dzienne wpadające przez okno. Ważne, by nie było to ostre światło słoneczne, czyli unikaj nagrywania o wschodzie lub zachodzie, gdy słońce jest nisko. Najlepszy efekt uzyskasz przy zachmurzonym niebie, bo wtedy przez twoje okno wpada miękkie światło, podobne jak z softboxa. Zgodzisz się, że dużo ładniej wygląda obraz nagrany twarzą do okna, niż w zacienionej części pokoju, gdzie światła jest mniej.
Softbox – czy jest potrzebny?
Skoro wspomniałem o softboxie, to decydując się na zakup lampy, nie zapominaj o zakupie softboxa. Dzięki niemu, zamiast ostrej strugi światła uzyskasz miękkie światło, równomiernie oświetlające całą twoją postać. Jeśli musisz używać lampy bez softboxa, to nie kieruj światła bezpośrednio na siebie, tylko skieruj lampę na ścianę lub w sufit, tak by dopiero odbite, bardziej rozproszone światło oświetlało twój kadr.
Wybierając softbox, pamiętaj że im większa jego powierzchnia, tym lepsze światło uzyskasz. Miej jednak na uwadze warunki, w których nagrywasz – w ciasnym, małym pokoju softbox o średnicy 120 cm będzie niepraktyczne i zdecydowanie lepszym wyborem będzie mniejszy. Jeśli chcesz uzyskać najładniejszty odbłysk w oku, wybierz softbox o okrągłym kształcie, zamiast prostokątnego.
Oświetlenie planu filmowego – porady
Planując miejsce do nagrywania, postaraj się wybrać takie, gdzie dzieli cię spora odległość od ściany za tobą. W ten sposób uzyskasz dużą głębię ostrości, a tło będzie ładnie rozmyte. Lepszy efekt wizualny uzyskasz, nagrywając w tym miejscu pokoju, niż w tym, ustawiając się tuż przy ścianie. (obrazek rzut pokoju)
Korzystając z oświetlenia ciągłego, zadbaj by wyeliminować inne źródła światła, które mogłyby się kłócić z twoimi lampami – wyłącz światło pokojowe i jeśli masz możliwość, zasłoń rolety lub żaluzje, tak by zmiana natężenia światła dziennego nie powodowała zmiany ekspozycji twojego kadru. Unikniesz też w ten sposób zmiany temperatury barwowej, gdyby na zewnątrz słońce na przemian wychodziło zza chmur i chowało się z powrotem, powodując na zmianę wpadanie do pokoju światła ciepłego i zimnego.
Jeśli nie masz możliwości zasłonięcia okna, to nie walcz ze światłem naturalnym – jeśli filmując, z lewej strony twarzy masz okno, przez które wpada światło dzienne, to po tej samej stronie postaw lampę, która będzie stanowić światło kluczowe. Jeśli ustawisz je po drugiej stronie, to będziesz musiał walczyć z silnym światłem dziennym i efekt takiego setupu nie będzie zadowalający.
Do swoich lamp będziesz potrzebował statywów oświetleniowych. Polecam nie oszczędzać na statywach do głównych, ciężkich lamp z softboxem – ważne, by miały wystarczający udźwig, tak by stały stabilnie i by mocowanie było wykonane z solidnego tworzywa, które nie złamie się pod wpływem dużego obciążenia. Warto też dokupić głowicę kulową, która pozwoli ci zmieniać kąt padania mniejszych lamp. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz ustawić światło kontrowe, które powinno padać na tył twojej głowy od góry.
Światło ciągłe – lampy LED czy żarówki?
Wybierając światło ciągłe, do wyboru masz lampy LED z regulacją mocy, które możesz przygaszać lub rozjaśniać lub dużo tańsze lampy na żarówki, które świecą stałą mocą i są mniej praktyczne. Miej na uwadze, że żarówki się nagrzewają i nagrywanie w małym pomieszczeniu, szczególnie w lecie, będzie niekomfortowe. W przypadku lamp LED tego problemu nie ma, bo pozostają one chłodne. Są też bardziej oszczędne, niż lampy z żarówkami. Więcej informacji oraz moje rekomendacje na temat wyboru odpowiednich lamp do nagrywania znajdziesz w osobnym artykule.
Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem ci temat tego, jak ustawić światło do filmu na YouTube. Teraz twoja kolej – zastosuj przedstawione przeze mnie wskazówki i pochwal się w komentarzu, jaki efekt udało ci się uzyskać. Jeśli dzięki moim poradom poprawisz jakość swoich filmów, proszę zasubskrybuj mój kanał – gwarantuję, że dzięki temu będę w stanie przygotowywać więcej cennych porad filmowych.
widze, ze uzywasz Lamp Quadralite. polecasz? wahaam sie pomiedzy quadralite a Godox
Cześć. Przesiadłem się na Quadralite (obecnie korzystam z dwóch lamp VideLED 600 i VideoLED 1000). Nagrywałem kiedyś jeden projekt z użyciem Godox SL60W – pod kątem jakości światła nie zauważyłem różnicy. Pod kątem wygody używania, szybkości rozkładania, solidności wykonania – według mnie jedno i to samo 🙂